Recep Cicos’a 10 Yıl Hapis Cezası

Darbe girişiminin yaşandığı gün evinde 4 FETÖ’cüyü evinde saklayan eski yurt müdür’ü Recep Cicos’a 10 yıl hapis cezası verildi.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ile Özel Kuvvetler Komutanlığındaki (ÖKK) eylemlerle ilgili davaların 4 sanığı evinde yakalanan eski yurt müdürü Recep Cicos “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 9, “suçluyu kayırma” suçundan 1 yıl olmak üzere 10 yıl hapse çarptırıldı.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Cicos ve avukatı katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Tahir Dikme, Cicos’un FETÖ/PDY ile aidiyeti, iltisakı ve irtibatı tespit edilmesi nedeniyle Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Özel Beypazarı Said Yavaş Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdunda Aralık 2013-Temmuz 2014 arasında müdürlük yaptığını belirtti.

Sanığın Bank Asya’daki hesabında örgüt elebaşı ile yöneticilerinin talimatının ardından 2014’te artış olduğuna dikkati çeken savcı, Cicos’un evinde 13 Ocak 2017’de yapılan aramada, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki eylemlere ilişkin davanın sanıkları Ahmet Kultar ve Osman Kemal Küçük ile ÖKK’daki eylemlere ilişkin davanın sanıkları Uğur Demirtaş ve Ali Kapucu’nun yakalandıklarına işaret etti.

Cicos’un, bu kişilerin firari olduklarını bilmelerine rağmen yakalanmamalarını temin için bilerek ve isteyerek, 6 ay boyunca evinde sakladığını ifade eden Savcı Dikme, sanığın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “suçluyu kayırma” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Sanık Cicos ve avukatı ise savunmalarında suçlamaları reddetti.

Son sözü sorulan Cicos, “Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

İki suçtan 10 yıl hapis

Mahkeme heyeti Cicos’u “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 9, “suçluyu kayırmak” suçundan da 1 yıl olmak üzere 10 yıl hapse çarptırdı. Heyet, sanık hakkında takdiri indirim uygulamadı.

İhtiyaçlarını karşılamış

Cicos’un evinde yakalananlardan eski başçavuş Osman Kemal Küçük, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki darbe girişimi eylemlerine ilişkin davada halen yargılanıyor. Ancak Küçük, darbe girişimi sırasında Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT’a yayınları kesmek üzere giden ekipte yer alması nedeniyle daha önce TÜRKSAT darbe davasında yargılanmış ve onunla birlikte 13 sanık “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ile iki TÜRKSAT personelinin şehit edilmesi nedeniyle üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmışlardı.

Küçük, davadaki savunmasında, darbe girişimi sırasında son olarak Akıncı Üssüne gittiğini, orada Ahmet Kultar ile karşılaştığını, tellerden atlayarak kaçtıklarını, bir hafta kadar parklarda yattıklarını anlatarak, şunları söylemişti:

“24 Temmuz’da Yenimahalle’de bir lokantada telefonumu açtım ve internete şifresiz olarak bağlandım. Bu sırada WhatsApp üzerinden ÖKK’da birlikte çalıştığım astsubay başçavuş Ali Kapucu’nun mesajı geldi. Mesajda kendisinin de firarda olduğundan bahsetti. Ona Yenimahalle’deki Cemre Parkı’nda buluşmayı teklif ettim. Aynı gün parkta Kapucu ile buluştum. Ne yapacağımızı düşündük. O sırada aklıma daha önce yolda kaldığı sırada kendisine yardım ettiğim Recep Cicos isimli şahıs geldi. Kendisine yardım ettiğim için bana minnet borçluydu. Adresini vermişti. Onun yanında kalabileceğimizi düşündüm. Kapucu’ya Cicos’un adresini verdim ve parktan ayrıldım. Ardından Kultar ile buluşup Cicos’un evine gittik. Başımızdan geçen olayları anlattım. Darbeci olarak arandığımızı, aslında içinde olmadığımızı, bu nedenle saklanmak için bir yere ihtiyacımız olduğunu söyledim. Bizi saklayabileceğini söyledi. Daha sonra Ali Kapucu, yine bizimle birlikte görev yapan astsubay başçavuş Uğur Demirtaş ile eve geldi. Bu şekilde birkaç gün orada kaldık. Daha sonra Cicos’tan evi aylık bin 500 liraya kiraladık. Yakalandığımız güne kadar orada kaldık. Erzak ve ekmek ihtiyacımızı Cicos karşılıyordu. 3-4 günde bir bize yemek getiriyordu. Bazen bizimle beraber evde kalıyordu. Bazen de kayınvalidesine gidiyordu.”

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir