News Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://news-haber.com Tue, 12 Feb 2019 20:52:04 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://news-haber.com/wp-content/uploads/2018/03/news-haber-logo-150x95.png News Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://news-haber.com 32 32 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: “Türkiye’de petrol üretiminin son zamanlarda rekoru şimdi kırıldı” https://news-haber.com/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakanligi-turkiyede-petrol-uretiminin-son-zamanlarda-rekoru-simdi-kirildi/ https://news-haber.com/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakanligi-turkiyede-petrol-uretiminin-son-zamanlarda-rekoru-simdi-kirildi/#respond Tue, 12 Feb 2019 20:39:31 +0000 https://news-haber.com/?p=1538 Türkiye’de son yılların en çok petrol üretimi bugünlerde alınıyor. Günlük 136 bin varil ham madde elde ediliyor ve bunlar petrol haline dönüştürülüyor. Türkiye için bu haber gerçekten sevindirici.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) 6 Şubat 2019 itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırarak yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaştığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) günlük üretiminin giderek arttığını belirterek, “TPAO, 6 Şubat 2019 itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırarak yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaşmış oldu. Bu sene bu rakamı daha da yukarılara taşımak için 139 kuyu açacağız.” dedi.

Dönmez, TPAO’nun İstanbul Silivri’de bulunan Batı Çeltik-1 ve Batı Değirmenköy 4-5 kuyularında doğal gazı ateşledi.

Buradaki törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin hidrokarbon rezervlerinin sınırlı olduğunu ifade eden Dönmez, potansiyeli yüksek sahalarda arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini anlattı.

Dönmez, bu konuda teknolojinin bütün imkanlarını yerli insan kaynağıyla birleştirdiklerini dile getirerek, “Gayret bizden takdir Allah’tan. Bu konuda asla havlu atmayacağız. Yerin altında ne varsa milletimizin emrine ve hizmetine sunmak için sahada olacağız. Varsa bulacağız.” diye konuştu.

139 KUYU DAHA AÇILACAK

Bütün gayret ve hedeflerini “Türkiye’nin enerjide öz yeterliliğini sağlayan bir ülke olması” şeklinde özetleyen Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunun için de memleketimizin dört bir yanını karış karış arayarak bu kaynaklara ulaşmaya çalışıyoruz. Geçen yıl TPAO toplam 73 kuyu açmıştı. TPAO, 6 Şubat 2019 itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırarak yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaşmış oldu. Bu sene bu rakamı daha da yukarılara taşımak için 139 kuyu açacağız. Bütün plan ve programları bu yönde belirledik. Mevcut sahalarda kuyu açmak suretiyle üretimi artırıyoruz. Bu arada yeni sahaların keşfi de söz konusu olursa, o zaman keşfedilecek rezerv alanlarını da artırmış olacağız.

Trakya’da klasik olmayan yöntemle (unkonvansiyonel) arama çalışmalarına bu sene hız vereceğiz. Benzer şekilde Güney Doğu’da da ‘unkonvansiyonel’ usullerle petrol üretimiyle ilgili çalışmalarımız da var. Gerek TPAO’nun gerekse faaliyet gösteren diğer özel sektör şirketlerinin çalışmalarındaki temel amacımız klasik olmayan yöntemle üretimi gerçekleştirerek bunu ticari hale getirmek ve yurt dışındaki bilgi ve tecrübeyi buraya taşımaktır. Varsa mutlaka bulacağız ve güçlü ekonominin en büyük girdisi olan enerjinin uygun maliyetli, sürdürülebilir ve kaliteli olmasını sağlayacağız. Enerji bizim verimli kullanmak zorunda olduğumuz bir kaynak çünkü cari açığımızda önemli bir kalem teşkil ediyor.”

FATİH’İN SONDAJ GEMİSİNDEN BU AY NETİCE ALINABİLİR

Dönmez, yerli kömürden rüzgara, güneşe ve nükleerden jeotermale kadar kısa, orta ve uzun vadeli bütün enerji yatırımlarını bir bir hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

“Her şey milletimizin rahatı, refahı, huzur ve mutluluğu için.” diyen Dönmez, milletin duasının en büyük motivasyonları olduğunu belirtti.

Dönmez, petrol ve doğal gaz ile ilgili kendileri tarafından açıklanmayan hiçbir habere vatandaşların itibar etmemesini isteyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buradan gelecek müjdeli haberlerin milletimizin nazarında ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. İnşallah çalışmalarımızdan güzel neticeler alırsak bunları milletimizle paylaşmak bizler için gurur vesilesi olacaktır. Bir başka çalışmamız da Akdeniz’de devam ediyor. Fatih sondaj gemimiz 4 bin 200 metrelere ulaşmış durumda. Zannediyorum ki bu ay içinde bir netice alma ihtimalimiz var. Temennimiz orada da bir gaz veya petrol kaynağına rastlamak. Bizler bu yola baş koyduk, inşallah güzel haberleri milletimizle paylaşmak için gece gündüz demeden devam edeceğiz.”

]]>
https://news-haber.com/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakanligi-turkiyede-petrol-uretiminin-son-zamanlarda-rekoru-simdi-kirildi/feed/ 0
İstanbul’un çeşitli bölgelerine tanzimler kurulmaya başlandı https://news-haber.com/istanbulun-cesitli-bolgelerine-tanzimler-kurulmaya-baslandi/ https://news-haber.com/istanbulun-cesitli-bolgelerine-tanzimler-kurulmaya-baslandi/#respond Mon, 11 Feb 2019 20:50:07 +0000 https://news-haber.com/?p=1542 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marketlere yaptığı açıklamadan sonra, İstanbul’a tanzim noktaları kurulacağı dile getirilmişti. Başkanın söylediği gibi oldu ve tanzimler kurulmaya başlandı.

Gıda terörü estiren komisyoncular ve bazı marketlere karşı Başkan Erdoğan’ın talimatıyla kurulan Tanzim Satış Noktaları dün vatandaşların yoğun ilgisiyle karşı karşıya kaldı. Yurdun birçok noktasında kurulan Tanzim Satış Noktaları sonrası bazı marketler fahiş fiyatları yarı yarıya düşürdü. İstanbul’da tanzim satış noktalarında ilk günün bilançosu ortaya çıktı. İBB’den yapılan açıklamayla İstanbul’da ilk gün satış yapılan ürün miktarı açıklandı…

Son zamanlarda gıda terörü estiren komisyoncular ve bazı marketler sebze ve meyve fiyatlarına ciddi zamlar uygulamaya başlamasının ardından Başkan Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin bir çok yerinde Tanzim Satış Noktaları oluşturuldu. Dün itibariyle belirlenen noktalarda satışına başlanılan meyve ve sebzelerin bilançosu açıklandı..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ilk günde tanzim satış noktalarından vatandaşlara 297,7 ton sebzeyi ulaştırdığını duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 34 ilçede 50 noktada vatandaşlara uygun fiyatta sebze satışı devam ediyor.

Aradaki aracı ve komisyoncuları devre dışı bırakarak ürünleri üreticiden temin edip vatandaşa ulaştıran belediye, dün başlanan uygulamada satılan sebzelerin bilançosunu açıkladı.

Buna göre ilk gün 297,7 ton sebze vatandaşlara satıldı, Tanzim satış noktalarında en çok domates satılırken, en az ise sivri biber vatandaşlara satıldı. İlk günde 118 ton domates, 70 ton patates, 73 ton soğan, 16 ton ıspanak, 15 ton salatalık, 2,7 patlıcan, 2 ton çarliston biber ve bir ton sivri biber olmak üzere 8 farklı kalem sebze uygun fiyattan vatandaşa ulaştırıldı.

Tanzim satış noktalarında; domates 3, patlıcan 4,5, salatalık 4, çarliston biber 6, sivri biber 6, soğan 2, patates 2 ve ıspanak 4 liradan satılıyor.

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, dün yaptığı açıklamada, “Ürünlerimizi, tarladan aldığımız fiyata vatandaşlarımıza sunacağız. İlk etapta; domates, biber, patlıcan, patates, soğan, ıspanak ve salatalık olacak.” demişti.

]]>
https://news-haber.com/istanbulun-cesitli-bolgelerine-tanzimler-kurulmaya-baslandi/feed/ 0
Meteoroloji İstanbul’a müjdeli haberi verdi: Bahar havası sürmeye devam edecek https://news-haber.com/meteoroloji-istanbula-mujdeli-haberi-verdi-bahar-havasi-surmeye-devam-edecek/ https://news-haber.com/meteoroloji-istanbula-mujdeli-haberi-verdi-bahar-havasi-surmeye-devam-edecek/#respond Mon, 11 Feb 2019 14:45:11 +0000 https://news-haber.com/?p=1534 İstanbul’da Cuma gününden beri bahar havası yaşanıyor. Soğuk havaların az da olsa gitmesinden sonra, İstanbul halkı biraz olsun kendine geldiğini ifade etti. Ve meteoroloji bu durumun devam edeceğini duyurdu.

Vatandaşlar tarafından hava durumu en çok araştırılan, merak edilen konular arasında yer alıyor. Bizde özel olarak hazırladığımız içeriğimizde bugün hava nasıl olacak? sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bugün İstanbul’da en düşük hava sıcaklığı 4 derece olarak ifade edilirken en yüksek hava sıcaklığı da 14 derece olarak belirtiliyor. Bunun yanında diğer şehirlerimiz için Meteoroloji’den son dakika uyarıları da yapıldı! İşte ayrıntılar…

11 ŞUBAT PAZARTESİ İSTANBUL HAVA DURUMU

11 Şubat Pazartesi günü İstanbul’da ortalama sıcaklık derecesi 6 olarak ifade ediliyor. Saatler arttıkça hava sıcaklık derecesi de artacak. İstanbul’da bugün en düşük nem oranı %63, en yüksek nem oranı da %86 olarak dikkat çekiyor.

ANKARA HAVA DURUMU

Başkent Ankara’da da tıpkı İstanbul gibi hava sıcaklıkları yükseldi. Meteoroloji’den alınan bilgiye göre Ankara’da da bugün puslu bir hava söz konusu. En düşük hava sıcaklık derecesi -1, en yüksek hava sıcaklık derecesi ise 11 olarak ifade ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre; Bu sabah saatlerinde Ş. Urfa, Mardin ve Artvin çevrelerinin yağmurlu, Erzurum, Ağrı ve Muş çevrelerinin kar yağışlı, öğle saatlerinden sonra Ağrı ve Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Iğdır çevreleri ile akşam saatlerinde sonra Kıyı Ege, gece saatlerinde Antalya’nın doğu ilçeleri ile Edirne çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte bu sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Doğu Anadolu’da önemli bir değişiklik olmayacağı, diğer yerlerde 3 ila 6 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, güneydoğu kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli(40-60 km/ saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı ve az bulutlu, zamanla batı kesimlerinin çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Aydın ve Muğla çevreleri ile İzmir’in güney çevrelerinin, gece saatlerinden itibaren Kıyı Ege’nin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor. Rüzgarın zamanla Kuzey Ege kıyılarında güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

]]>
https://news-haber.com/meteoroloji-istanbula-mujdeli-haberi-verdi-bahar-havasi-surmeye-devam-edecek/feed/ 0
Nazlı Ilıcak 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı https://news-haber.com/nazli-ilicak-5-yil-10-ay-hapis-cezasina-carptirildi/ https://news-haber.com/nazli-ilicak-5-yil-10-ay-hapis-cezasina-carptirildi/#respond Tue, 22 Jan 2019 15:58:11 +0000 https://news-haber.com/?p=1529 Devlet için önemli olan sırların gazetede paylaşılması nedeniyle yargılanan Ilıcak’ın cezası belli oldu. Savcılık Ilıcak’a 5 yıl 10 ay hapis cezası kesti.

Genelkurmay kayıtlarından çıkarılarak imha edildiği tespit edilen gizli belgeyi 2 Ocak 2015’te Bugün Gazetesi’nde yayımladığı gerekçesiyle müebbet hapis istemiyle yargılanan gazeteci Nazlı Ilıcak, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanık Nazlı Ilıcak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Son savunması sorulan Nazlı Ilıcak, dosyaya yeni belgeler geldiğini belirterek “Bu CD’leri izlemeden savunma yapamam. Çünkü çok hayali suçlamalarla karşı karşıyayım. Savcılık aşamasında, gazetecinin milli değerler söz konusu olduğunda yazabilir şeklinde karar vermişti” dedi.

“O BELGELERİ BİLE GÖRMEDİM”

Sanık Ilıcak, mahkeme heyetinde değişiklik olduğunu belirtmesi üzerine Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın, “Biz dosyayı okuduk. Siz savunmanızı yapabilirsiniz” dedi. Bunun üzerine sanık Ilıcak, “Adalet Bakanına seslenmek istiyorum. 75 yaşındaki bir kadın takipsizlik verilen dosyadan 3 yıl sonra tekrar yargılanıyor. Ben savunmamı bile yapamıyorum. İddia konusu o belgeleri bile görmedim” dedi. Nazlı Ilıcak’ın avukatı Kemal Ertuğ Derin de 4 aylık hak düşürücü sürenin göz önüne alınarak Basın Kanunu’na göre davanın düşürülmesini talep etti. Avukat Derin, “Casusluk maksadıyla belge açıklanmamıştır. Müvekkilim söz konusu yazıyı yazdığında bu belgeler zaten aleniyet kazanmıştı. Nazlı Ilıcak gazetecilik yapmıştır” diyerek beraat talebinde de bulundu.

5 YIL 10 AY HAPİS

Mahkeme heyeti, “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan sanık hakkında dava açılmışsa da eylemin “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçunu oluşturduğunu belirtti. Heyet, sanığın geçmişi, eğitim ve bilgi düzeyi, kastın yoğunluğu, tehlikenin ağırlığını dikkate alarak Nazlı Ilıcak’a önce 7 yıl hapis cezası verdi. Sanığın geçmişini, sabıkasız oluşunu ve geleceği üzerindeki olası etkileri de dikkate alan heyet, bu cezayı 5 yıl 10 ay hapis cezasına indirdi.

]]>
https://news-haber.com/nazli-ilicak-5-yil-10-ay-hapis-cezasina-carptirildi/feed/ 0
Vezirköprü keneviri yerini, yabancı uzmanlar inceledi https://news-haber.com/vezirkopru-keneviri-yerini-yabanci-uzmanlar-inceledi/ https://news-haber.com/vezirkopru-keneviri-yerini-yabanci-uzmanlar-inceledi/#respond Mon, 21 Jan 2019 19:44:58 +0000 https://news-haber.com/?p=1524 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kenevir üretimi hakkında yapılacakları geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Kenevir üretimi ile alakalı her türlü faaliyetin başlatılması için, yabancı uzmanlardan tam destek alındı.

Geçtimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki kenevir üretimine ağırlık verileceğini açıklaması, kamuoyunda dikkatleri Türkiye’de ruhsatlı tek kenevir üretim yeri olan ilçeye çevirdi. Öyle ki, ortaya çıkan bilgilere göre, yakın bir geçmişte yurtdışından uzmanların da ilçeye gelerek buradaki kenevir üretimini mercek altına aldıkları ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vezirköprü’de kenevir üretimi yapılacağını açıklamasının ardından, gözler Samsun’un söz konusu ilçesine çevrildi. Öyle ki, kamuoyunda Erdoğan’ın açıklamalarının ardından gündeme gelen ilçeye, önceki yıllarda da yurtdışından araştırma heyetlerinin geldiği ortaya çıktı.

Buna göre, dünyada kenevir, bir diğer ismiyle kendir, üzerinde araştırma yapan bir şirketin müdürü ve kenevir eksperi Amerikalı Robert Cornell Clarke’ın, 2016 yılında Narlısaray Mahallesi’ne gelerek burada kenevir üretim süreci üzerinde çalışma yapmaya başladığı belirtildi.

Bu kapsamda, kenevir üretimiyle ilgili video çekimleri yapan Clarke’ın, çiftçilere köy popülasyonu yerine standart kenevir çeşitlerle üretim yapmalarını tavsiye ettiği bildirildi. Çiftçilerden tohum ve ürün aldığı belirtilen Clarke’ın, kendirden kilim yaparak Amerika’ya götürdüğü ifade edildi. Ayrıca 2016 yılında ünlü bir Japon tekstil firmasının da Narlısaray’a gelerek dokunmuş ürün talebinde bulunduğu açıklandı.

‘KENDİR ÜRETİMİNİN HER AŞAMASINI ÇEKTİ’

Kenevir ilgili çalışmalar yapan Narlısaray Ortaokulu’nun eski müdürlerinden Bünyamin Kıvrak, Vezirköprü’nün kenevir üretimi için eskiden bu yana önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Eskiden Narlısaray’da kendevirden yapılan iplerin Osmanlı donanmasındaki gemilerin halat ihtiyacını karşıladığını dile getiren Kıvrak, “1960’lı yıllardan sonra organik olmayan ürünlerin almasıyla kenevir üretimi yavaş yavaş düştü. Son zamanlarda doğal malzemelere yönelimle birlikte dünyadaki tekstil markaları kendir lifinin peşine düştüler. Bu köy ile, üretim bu günlere kadar devam etti. Burada devam etmesinin sebebi ise kenevir saplarının ateşte yakılmasıdır” dedi.

Üretimin bitme noktasına geldiği 2010 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden akademisyenler Prof. Dr Ali Kemal Ayan ve Doç. Dr Selim Aytaç’ın, Narlısaray’da kenevirle ilgili araştırma yapmaya başladığını kaydeden Kıvrak, “İki isim, kendir konusunda halkı bilgilendirdi. 2016 yılında ise kendir uzmanı Amerikalı Robert Cornell Clarke, keneviri üretimini incelemek için Narlısaray’a geldi. Kendir üretiminin her aşamasını belgesel gibi çekti” diye konuştu.

Clarke’ın Narlısaray’da kenevirde yapılan ürünler satın aldığını kaydeden Bünyamin Kıvrak, “Kastamonu’da bir atölyede kendir iplerini dokutarak halı yaptılar. 2016 yılında da Japonya’nın ünlü bir tekstil firması buraya geldi. Buradan işlenmiş ürün talep ettiler” ifadesini kullandı.

‘MODERN YÖNTEMLE ÜRETİM YOK’

Kenevir üretiminin zor bir süreç olduğunu vurgulayan Kıvrak, “Kenevir meşakkatli bir ürün. Çok faydalı bir ürün ama üretimi zor. Belli aşamalardan geçmesi gerekiyor. İnsan gücüyle üretimi yapılıyor. Fakat üretiminde makineleşme ve modern tarım aletleri geliştirilirse zorlukların üstesinden gelinebilir” diye konuştu.

30 yıldır kendir işiyle uğraştığını söyleyen Narlısaray sakini Halil Işıldak da, “Keneviri eskiden ip yapanlara ve kağıt fabrikasına satıyorduk. Fakat şimdi satılmıyor. Biz de sadece saplarını ateşi tutuşturmak için yakıyoruz. Destek verilirse yeniden üretim yapabilir. Amerikalılar geçtiğimiz yıllarda buraya geldi. Geçen yıl ve bu yıl tohum aldılar. Bu yıl köyden 5 kişi ile anlaşma yaptılar. Kelek dediğimiz sap kısımlarını aldılar” şeklinde konuştu.

‘TOPRAĞI VERİMLİ HALE GETİRİYOR’

Kenevirin toprağa çok faydası olduğunu belirten Narlısaray sakini Ali Özyürek, “Kendir ekilen tarlada zararlı ot olmuyor. Kendir ekilen yerde gelecek yıl buğday ekildiği zaman, gübresiz buğday olur. Dolayısıyla kendir toprağı verimli hale getiriyor” açıklamasında bulundu.

Kenevirin Türkiye’de sınırlı olarak üretildiği yerlerden biri olan Narlısaray’da, kendir saplarının çoğunlukla ateşi tutuşturmak için kullanıldığı belirtiliyor. Kendir liflerinden ip yapanların ise kilo başına 10-13 TL’ye kadar gelir edebildiği kaydediliyor.

]]>
https://news-haber.com/vezirkopru-keneviri-yerini-yabanci-uzmanlar-inceledi/feed/ 0
SGK’dan Emeklilere Sonunda Müjdeli Haber Ulaştı! Ödemeler Artık Toplu Yatacak https://news-haber.com/sgkdan-emeklilere-sonunda-mujdeli-haber-ulasti-odemeler-artik-toplu-yatacak/ https://news-haber.com/sgkdan-emeklilere-sonunda-mujdeli-haber-ulasti-odemeler-artik-toplu-yatacak/#respond Sun, 30 Dec 2018 19:47:59 +0000 https://news-haber.com/?p=1519 SGK emeklilere müjdeli haberi verdi. Bağ-Kur maaşlarında sehven eksiklik yapıldığı nedeniyle, emeklilerin eksik kalan maaşlarının toplu şekilde ödeneceğini ve mağduriyetlerin giderileceğini duyurdu.

SGK’dan binlerce emekliye güzel haber geldi. Emeklilerin maaşları mercek altına alındı. Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında sehven eksiklik yapıldığını tespit eden kurum toplu ödeme yapacak.

Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını mercek altına alan SGK, sehven eksik maaş bağlanan emekli esnafın aylıklarını düzeltip toplu ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını mercek altına alan SGK, sehven eksik maaş bağlanan emekli esnafın aylıklarını düzeltip toplu ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıtlarında bulunan emekli Bağ-Kur’lulara verilen maaşlarda sehven oluşan eksiklikleri gidermek için düğmeye bastı. Bu kapsamda emeklilerin maaş dosyalarının yeniden tarandığı öğrenildi.

İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-Kur’lulara bu paralar iade edilecek. Maaş düzeltilecek, geriye dönük eksik ödenen tutarlar da toplu olarak verilecek

YANLIŞLIĞI BİLDİRDİLER

Güneş’in haberine göre bu kapsamda, 2009 yılında emekli olan bir Bağ-Kur’luya şimdiye kadar bin 305 lira eksik yatırıldığını tespit eden SGK, bu vatandaşa toplu olarak ödeme yaptı. Tespit ettiği eksiklikle ilgili vatandaşa bir yazı da gönderen SGK, “Kurumumuzca bağlanan yaşlılık aylığınızla birikmiş aylık tutarlarınızın, maaşınızı aldığınız banka şubesine ödenmesi için talimat verilmiştir.

T.C kimlik numaranızı gösterir nüfus hüviyet cüzdanınızla birlikte ilgili banka şubesine müracaatınız halinde söz konusu tutar tarafınıza ödenecektir” şeklinde bilgi verdi. SGK’nın taramasını yaptığı Bağ-Kur’lu sayısının 700 bin kişi olduğu bildirildi.

TEK ÇATI, 2 FARKLI SİSTEM

Emekliler ayrıca kuruma göre farklı zam sisteminin de sona ermesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine başka, memur emeklilerine başka zam yapılması uygulamasına son verilmesi talepleri var.Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam istiyor, tüm emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesi beklentisini taşıyor.

400 LİRA SEYYANEN ZAM

Maaşı bin liranın altında olan emekliler, enflasyon zammına ilaveten seyyanen artıştan yararlanacak. 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş artışı 400 liraya ulaşabilecek. Edinilen bilgiye göre; 600 lira ile 999 lira arasında emekli maaşı alan 150 bine yakın Bağ-Kur’lu, yeni düzenlemeden yararlanacak.

Maaşlar 400 liraya varan zamla bin liraya tamamlanacak. Böylece bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak. Uzmanlar, çalışmanın devlete yıllık maliyetinin 200 milyon lira olacağını öngörüyor. Seyyanen zammın başlangıç tarihi henüz belli değil. Düzenlemenin yasalaşarak, Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla belli olacak.

]]>
https://news-haber.com/sgkdan-emeklilere-sonunda-mujdeli-haber-ulasti-odemeler-artik-toplu-yatacak/feed/ 0
Bu Kuzuları Almak İçin 6 Ay Öncesinden Sıraya Girmek Gerekiyor https://news-haber.com/bu-kuzulari-almak-icin-6-ay-oncesinden-siraya-girmek-gerekiyor/ https://news-haber.com/bu-kuzulari-almak-icin-6-ay-oncesinden-siraya-girmek-gerekiyor/#respond Sun, 30 Dec 2018 19:19:20 +0000 https://news-haber.com/?p=1515 Bursa Yenişehir’de yetiştirilen cins koyunlar, halkın büyük kısmı tarafından rağbet ve ilgi görüyor. 3 aylık koyunların satış fiyatı 2.500 TL’ye denk geliyor. Kuzuları almak için 6 ay öncesinden sıraya girilmesi ve kapora bırakılması gerekiyor.

Et ve yavru verimi yüksek olan koyun ırklarından birisi olarak gösterilen ‘İle de France’ koyun ve kuzuları üreticinin yüzünü güldürüyor. Bursa’nın Yenişehir ilçesinde damızlık koyun üreticiliği yapan işletmeden kuzu, koyun ve koç almanız için en az 6 ay beklemeniz gerekiyor. Küçükbaş hayvan üreticisi Berkay Yıldız, “Yenişehir’de işletmemiz var, küçükbaş damızlık hayvan üzerine çalışıyoruz.

Yalnızca İle de France yetiştiriyoruz. Hayvan satışlarımızda 6 ay öncesinden kaporalarını aldığımız hayvanlarımızı üç aylık olarak teslim ediyoruz. Aşıları, her şeyi tam anlamıyla yapıldıktan sonra, hayvanlarımız yeme alışınca üreticilerimize teslim ediyoruz. Hayvanlarımızın 3 aylık ücretleri 2 bin 500 lira. Dişi ve erkek satış fiyatlarımız var” diye konuştu.

Yıldız, “İle de France koyun ırkı Fransızların dünyaca ünlü koyun ırklarından birisidir. En büyük özellikleri etçi bir hayvan olması ve çoklu doğum özelliğine sahip olması. Biz bu saf ırkı Fransa, Romanya, Ukranya gibi ülkelerden bulamayınca sonunda Macaristan’da 2 ay bütün çiftliklerde yaptığımız araştırmalar sonunda bularak özel izinle Türkiye’ye getirdik. Bu koyunların kuzuları 3 ayda ortalama 60 kiloya ulaşırken, diğer ırklarda bu rakam 35-40 kilo arasında kalmaktadır.

Aynı zamanda koçları etçi özelliklerini melezlemede diğer ırklara aktararak üreticinin daha az sürede daha fazla gelir elde etmesine sebep oluyor. İlerleyen zamanlarda anaç koyun satışımız da olacak. 1-2 yaşlarında koç satışlarımız var. Büyük koçlarla ilgili 1 yaşında olanları 4 bin 500 lira civarında satıyoruz, baba koçlar da 6 bin lira civarında. Bu koyunun en büyük özelliği ikizlik, üçüzlük oranının yüksek olması ve et randımanının çok iyi olması. Yüz günlük bir kuzumuzun canlı ağırlığı 55 kiloya ulaşmaktadır” dedi.

]]>
https://news-haber.com/bu-kuzulari-almak-icin-6-ay-oncesinden-siraya-girmek-gerekiyor/feed/ 0
Kadıköy’de Yürüyüş Yaptığı İçin Darp Edilen Çocukların Hapsi İsteniyor https://news-haber.com/kadikoyde-yuruyus-yaptigi-icin-darp-edilen-cocuklarin-hapsi-isteniyor/ https://news-haber.com/kadikoyde-yuruyus-yaptigi-icin-darp-edilen-cocuklarin-hapsi-isteniyor/#respond Tue, 25 Dec 2018 11:56:43 +0000 https://news-haber.com/?p=1510 Karne gününde yürürlük aleyhine propaganda yapan çocukların savcılık tarafından 3 ila 5 yıla kadar hapsi isteniyor. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayın gelişmeleri haberin devamında.

Bir grup lise öğrencisi 8 Haziran tarihindeki karne gününde, “Karneler sizin gelecek bizimdir” diyerek iktidarın eğitim politikalarını Süreyya Operası önünde protesto etmek istedi. Eyleme müdahale eden polis yaşları 14-18 arasındaki çocukları darp ederek gözaltına aldı. Çocukların polis tarafından darp edildiği anların görüntülerinin sosyal medyaya düşmesi üzerine infial yaşandı. Gözaltındaki öğrenciler o gece serbest bırakıldı.

İddianamede, “Suça Sürüklenen Çocukların (SSC) izinsiz gösteri ve yürüyüşlere katıldıkları, video kaydı çözümü ve olay yeri tutanağından anlaşıldığı üzere dağılın ihtarı yapılmasına rağmen dağılmayarak, direnerek üzerlerine atılı müsnet suçu işledikleri” ifadelerine yer verilerek çocukların ayrı ayrı cezalandırılması istendi.

polis

‘Kamuoyunu davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz’

Duruşma öncesi yazılı bir açıklama yaparak duruşmaya katılım çağrısı yapan öğrenciler şu ifadeleri kullandılar: “Eylemde bizlere saldıranlar, işkence yapanlar bugün bizlere dava açarak yaşamlarımıza sahip çıkmamızı yargılamak istiyorlar. Bizler okulda, sokakta, stajda geleceği çalınan, sömürülen, katledilen milyonlarca liseliyiz. Bugün bizlere açılan dava ile amaçlanan, gençliğe dayatılan geleceksizliğe karşı çıkacak en ufak sese gözdağı vermek korkutmak, bizleri sindirmektir. Bizler görülecek dava da ‘liseliler değil işkenceciler yargılansın’ diyeceğiz. Tüm kamuoyunu bu davaya sahip çıkmaya çağıyoruz.” İSTANBUL

]]>
https://news-haber.com/kadikoyde-yuruyus-yaptigi-icin-darp-edilen-cocuklarin-hapsi-isteniyor/feed/ 0
NBC Tarafından Yapılan FETÖ Elebaşının İadesi İddiasına AKP Kanadından Cevap Gecikmedi https://news-haber.com/nbc-tarafindan-yapilan-feto-elebasinin-iadesi-iddiasina-akp-kanadindan-cevap-gecikmedi/ https://news-haber.com/nbc-tarafindan-yapilan-feto-elebasinin-iadesi-iddiasina-akp-kanadindan-cevap-gecikmedi/#respond Thu, 20 Dec 2018 13:08:36 +0000 https://news-haber.com/?p=1506 Amerikan NBC televizyon kanalı, Beyaz Saray’ın FETÖ Elebaşını vereceği yönünde söylentilerin olduğunu açıkladı. Bunun üzerine tüm gözler Türkiye’ye çevrildi. Konu hakkında Bakan Numan Kurtulmuş’a soru soruldu ve bakanın cevabı haberin devamında.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Muğla’da STK temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, ABD’nin terörist başı Fetullah Gülen’i iadesi konusunda açıklamalarda bulundu.

ABD’nin terörist başı Fetullah Gülen’in iadesine yönelik arayış içinde olduğu yönündeki soruyu cevaplandıran Kurtulmuş, “Maalesef ABD ile aramızdaki en temel problemlerden birisi budur. İki ana problemimiz var diğer konular dışında. Bunlar Türkiye için olmazsa olmazdır. Birisi PYD ve YPG’ye verilen politik ve askeri destekler. Bir diğeri ise Türkiye’ye karşı suç işlemiş, 251 vatandaşımızı şehit etmiş, binlerce insanımızın gazi olmasına vesile olmuş bir darbenin emrini veren, darbenin esas planlayıcısı olan terörist başının halen Amerika’da ikamet ediyor olmasıdır. Biz yaptığımız resmi görüşmelerin hepsinde şunu söyledik. Kendinizi bizim yerimize koyun. Empati yapın. Sizde Amerika Birleşik Devletleri’ni yıkmaya çalışan, varsayalım ki Pentagon’u Beyaz Saray’ı bombalayan bir terör örgütünün liderini İstanbul’da Bebek’te biri villada, bir yalıda ağırlasak ne hissederseniz bizim milletimiz de bunu hissediyor. Bu tarif edilemez bir ihanettir, böyle bir ihaneti yapan adamı orada tutmak da ilişkilerimizi zedeleyen bir husustur. Şimdiye kadar delil istediler, istenilenden çok fazla deliler verdik. Mahkemelerdeki kayıtlar, delil istedikten sonra mahkemelerde yeni itiraflar yeni dosyalar olarak kendilerine verildi. Dolayısıyla Amerikalıların hiçbir mazereti kalmamıştır. Bu işi nasıl yaparlar bunu bilmiyoruz. Amerikan yargısına müdahale etmek istemiyoruz ama Amerikalılardan görmek istediğimiz siyasi kararlılıktır. Türkiye ile işbirliği bakımından FETÖ’yü iade etme konusunda siyasi kararlılığı göstermeleri lazım. Ama mahkeme nasıl devem eder, o ayrı bir şey. O mahkemenin bileceği, ona bir şey demiyoruz. Delil istiyorlarsa buyursunlar deliller. Herhangi bir mahkemenin vereceği kararın altyapısı olacak deliler var. Bu süreci bekliyoruz. İlişkilerin tam manası ile onarılması için aramızdaki önemli bir meselenin onarılması FETÖ’nün iadesi olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

gulen

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 19 Kasım’da İstanbul’a geleceğini belirten Kurtulmuş, “Rusya Devlet Başkanı Putin bu ayın 19’unda Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak İstanbul’a geliyor. Türkiye ile Rusya arasında ortak projelerden birisi olan Türk Akımı projesinin deniz kısmının bitişi ile ilgili bir programa katılacaklar. Türkiye ile Rusya zaman zaman aralarında ciddi sıkıntılar olmasına rağmen özellikle son dönemde bütün bu sorunlarını geride bırakmış ve ortak bazı projelerde anlaşmalarını yaparak yan yana belli alanlarda işbirliğini geliştiren iki dost ve komşu ülke olarak bu Türk Akımı projesi ile önemli bir adım atıyorlar. Türkiye’nin önümüzdeki süreçte çok taraflı bir diplomasisinin sonucu olarak hem bölgesel ülkelerle, hem de diğer dünya ülkeleri ile yakın temaslarını arttıracağının göstergelerinden birisi de 19’unda yapılacak olan bu törendir. Bildiğiniz gibi 27 Ekim’de İstanbul’da dörtlü zirve yapıldı. Bir İstanbul deklarasyonu ile İdlib özeli başta olmak üzere Suriye’nin geleceği ile ilgili Almanya, Fransa Türkiye ve Rusya’nın ortak bir deklarasyon yapması sağlandı. Türkiye bir taraftan Rusya ile olan ilişkilerini geliştiriyor, diğer taraftan Çin ile ilişkilerini geliştiriyor, diğer taraftan AB ile arasındaki sorunların bir şekilde halledilmesi sürecini başlatıyor, diğer taraftan komşu ülkelerimiz ile ortak hedef noktasında hareket ediyor. Aynı şekilde ABD’nin de 1952’den beri en azından NATO çerçevesinde müttefikimiz olan ABD ile de aramızdaki sorunların çözülmesi için önemli bir gayret sarf ediyor. Dolayısıyla bu çok taraflı diplomasi atağımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Türkiye’nin hiç kimseye husumeti yoktur, uluslararası alanda rekabet edebilir ama Türkiye’nin hiç kimse ile husumeti olmadığı gibi Türkiye düşmanlığına da müsamahası yoktur. Bunu uluslararası alandaki temel kurallarımızdan biri olarak ortaya koymaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

]]>
https://news-haber.com/nbc-tarafindan-yapilan-feto-elebasinin-iadesi-iddiasina-akp-kanadindan-cevap-gecikmedi/feed/ 0
FETÖ’CÜ MEHMET KADİR DÖĞME VE MUSTAFA DÖĞME ’NİN PKK İLİŞKİSİ https://news-haber.com/fetocu-mehmet-kadir-dogme-ve-mustafa-dogme-nin-pkk-iliskisi/ https://news-haber.com/fetocu-mehmet-kadir-dogme-ve-mustafa-dogme-nin-pkk-iliskisi/#respond Tue, 04 Dec 2018 12:31:26 +0000 https://news-haber.com/?p=1500 Van’da yaralı olarak ele geçirilen ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderilen PKK’lı terörist, FETÖ’cü Mehmet Kadir Döğme ve Mustafa Döğme ile olan ilişkilerini anlattı. Terörist, ikilinin zaman zaman Kandil’e gelerek bazı önerileri ulaştırdığını öne sürdü

Firari FETÖ sanıkları Mehmet Kadir Döğme ile Mustafa Döğme, kirli oyunları bir bir ortaya çıkıyor. Van’da polis karakoluna bomba yüklü araçla düzenlenen hain saldırının sonrasında yakalanan ve tutuklanan terörist, PKK ile FETÖ arasındaki bağlantıyı anlattı.

Gerçekleştirilen terör saldırısının ardından yaralı olarak yakalanan ve bomba yüklü aracı bölgeye getirdiği belirlenen terör örgütü PKK üyesi terörist, poliste verdiği ifadede bombaların minibüse nasıl yüklendiğini ve 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde yaşananları anlattı.

Mehmet Kadir Döğme

Terörist kimi zaman Mehmet Kadir Döğme, kimi zaman da Mustafa Döğme ile alakalı Kandil’e gelerek terör elebaşları ile görüştüğünü söyledi. Terörist, bu görüşmelerin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını ancak Pensilvanya’dan gelen bazı önerilerin sunulduğunu iddia etti.

Terörist, 15 Temmuz’da iki terör örgütü üyesi ile oturdukları bir sırada telsizle bağlantı kurulduğunu anlattı. Terörist, “Bu konuşmalar bizim önceden kullandığımız frekanstan değil farklı bir frekanstan yapılıyordu. Çok karmaşık bir çevrim kodunun kullanıldığını ve Kandil’den gelen mesajı ileten telsizdeki kişi, ‘Bu akşam Türkiye’de askeri darbe olacak. Eylemler askere karşı olmayacak. Kesinlikle askerlere yönelmeyecekseniz. Hedefiniz polisler’ dedi” ifadelerini kullandı. Terörist, sonradan öğrendiğine göre bu konuşmaların yapılması, Mehmet Kadir Döğme ve Mustafa Döğme tarafından Kandil’e mesaj ulaştırmasının ardından yapıldığını iddia etti.

Döğme Ailesi Gereken Yapılsın Dedi

Telsizden gelen bu talimat karşısında şok olduklarını belirten terörist, gün içinde herhangi bir harekette bulunmadıklarını, gece olduğunda radyoyu açtıklarını ve Türkiye’de askeri darbe olduğunu öğrendiklerini ifade etti.

Darbe girişiminin ertesi günü bir örgüt elebaşının, “Büyük bir olasılıkla darbe başarısız oldu. Herhangi bir hareket yok” dediğini aktaran terörist, kullandıkları telsizi açtıklarında yine aynı frekanstan, “Dün verilen talimatın tam tersini uygulayın” anonsunu duyduk. Anladık ki ‘askerlere saldırmayın’ talimatı iptal olmuştu” diye konuştu.

Bunun ardından Mehmet Kadir Döğme aracılığıyla, Kandil ile irtibata geçtiğini ve “Gerekenin yapılması isteniyor” dediğini duyduğunu anlatan terörist, adını sonradan Mustafa Döğme olduğunu öğrendiğim kişi telsizle talimat vererek bombalama eylemlerinin başlaması gerektiğini söylediğini aktardı.

Mustafa Döğme

Bunun üzerine harekete geçtiklerini belirten terörist, gasp edilen bir minibüse bombaları yüklediklerini söyledi. Terörist, “Minibüsün içi 500 kiloluk amonyum nitratla güçlendirilmiş patlayıcı doluydu. Ben aracın sürücüsüydüm. Aracı alana bıraktım ve uzaklaştıktan sonra araç uzaktan kumandayla patlatıldı” ifadelerini kullandı.

Patlamanın ardından telsizden “Sizi kutluyorlar” anonsunu duyduğunu söyleyen terörist, kutlayan kişiyi merak ettiğini, araştırdığında ise Mehmet Kadir Döğme isminin öğrendiğini söyledi.

Terörist, bu iki ismin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğunu öğrendiğini söyleyerek FETÖ ile örgütün birbirlerine destek verdiğini anladığını vurguladı. Terörist, 15 Temmuz’da “askere saldırmayın” talimatını Kandil’e ilettiğini, Mustafa Döğme ise darbe girişiminin başarısız olmasının ardından bombalı saldırının düzenlenmesi gerektiğini söyleyen kişi olduğunu öne sürdü.

]]>
https://news-haber.com/fetocu-mehmet-kadir-dogme-ve-mustafa-dogme-nin-pkk-iliskisi/feed/ 0