News Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://news-haber.com Thu, 11 Jul 2019 09:22:18 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 https://news-haber.com/wp-content/uploads/2018/03/news-haber-logo-150x95.png News Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://news-haber.com 32 32 İstanbul’da trafik kazası https://news-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/ https://news-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/#respond Wed, 10 Jul 2019 15:43:05 +0000 https://news-haber.com/?p=1579 Saat 6 sularında Çavuşbaşı yolunda seyreden araç taklalar attı. Kazanın çıkış nedeninin aşırı sürat olduğu tahmin ediliyor. Beykoz yolunda yaşanan kazanın ayrıntıları saniye saniye kameralara yansıdı. Kazada 2 erkek ağır yaralandı.
Videoda göründüğü gibi Beykoz yolunda hız yapan araç kontrolden çıktı ve karşı yola doğru taklalar attı. İçinde 2 kişinin bulunduğu araçta can kaybı olmadığı nakledildi. Basın ekibimizin yaptığı araştırmaya göre, 180 km hızın üstünde giden 34 KM 241 plakalı araç direksiyon hakimiyetini kaybetti ve refüjlere çarptı. Çarpmanın etkisiyle takla atan araç hurda haline döndü. Kazanın yaşandığı olay yeri savaş alanını anımsattı.
Yaralılar hastaneye kaldırıldı ve durumlarının ciddi olduğu belirtildi.
]]>
https://news-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/feed/ 0
ABD’de arabasından çıkardığı tornavidayı polisin boynuna sapladı https://news-haber.com/abdde-arabasindan-cikardigi-tornavidayi-polisin-boynuna-sapladi/ https://news-haber.com/abdde-arabasindan-cikardigi-tornavidayi-polisin-boynuna-sapladi/#respond Mon, 08 Jul 2019 15:47:06 +0000 https://news-haber.com/?p=1574 ABD’nin Ohio eyaletinde yaşanan olay kanları dondurdu. Elijah Collins isimli şahsın 32 yaşında olduğu tespit edildi. Kendisine ceza kesen Polis Brian Dalton’u tornavida ile ağır yaraladı. Olayın görüntüleri basına da yansıdı.

ABD’den gelen son dakika haberi adeta tüyleri diken diken etti! Ulusal ajanslardan gelen son dakika haberine göre ABD’nin Ohio eyaletinde bir TIR şöförü kendisine ceza kesen polisin boynuna tornavida saplayarak onu yaraladı. Dehşet anları anbean kameralara yansıdı. 32 yaşındaki Elijah Collins, kendini duduran Brian Dalton isimli polis memuruna dehşet anları yaşattı! İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

ABD’den gelen son dakika haberi kan dondurdu. ABD’de TIR şoförü, kendisine ceza kesen polisi, boynuna tornavida saplayarak yaraladı. Polis, saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi.

Olay, Ohio eyaletinde, geçen ay yerel saatle 10.00 sıralarında meydana geldi. TIR’ların girmesi yasak olan bölgeye giren Elijah Collins (32), kendisini durduran ve ceza yazan polis memuru Brian Dalton’un (37) boynuna tornavida sapladı.

polise-tornavida-sapladi

Olay, Ohio eyaletinde, geçen ay yerel saatle 10.00 sıralarında meydana geldi. TIR’ların girmesi yasak olan bölgeye giren Elijah Collins (32), kendisini durduran ve ceza yazan polis memuru Brian Dalton’un (37) boynuna tornavida sapladı.

Aynı zamanda şoförün de cep telefonu ile polisi görüntülediği; polisin, sşoföre kimlik numarasını sorduğu ancak cevap alamadığı görüldü. Polisin verdiği belgeleri inceleyen şoför, aniden aracın kapısında bulunan bölmeden aldığı tornavida ile polise saldırdı. Polis de TIR saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi.

ABD medyası, polis memuru Dalton’un tornavida ile boynundan yaralandığını, sağlık durumunun iyi olduğunu belirtirken; saldırgan Collins’in ise olay yerinde öldüğünü duyurdu.

]]>
https://news-haber.com/abdde-arabasindan-cikardigi-tornavidayi-polisin-boynuna-sapladi/feed/ 0
Ekrem İmamoğlu ve ekibine göre İstanbul’un batığı işte böyle sıralanıyor https://news-haber.com/ekrem-imamoglu-ve-ekibine-gore-istanbulun-batigi-iste-boyle-siralaniyor/ https://news-haber.com/ekrem-imamoglu-ve-ekibine-gore-istanbulun-batigi-iste-boyle-siralaniyor/#respond Mon, 08 Jul 2019 15:37:27 +0000 https://news-haber.com/?p=1569 İBB’de temmuz ayı toplantıları başlatıldı. Seçimlerin etkisi halen daha mecliste etkisini koruyor. İBB meclisinde CHP ve AKP tarafları ‘kaç gün çalışılmalı’ başlığı altında tartıştılar. Bunun üzerine Ekrem İmamoğlu ‘Giderlerin Hesapsız ve Ölçüsüz Artma Sebebi’ altında tartışmalarını önerdi. Finansal açıdan daha iyi olmak için 7 neden açıklandı.

İBB Meclisi toplantısı, Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medya hesabından canlı olarak paylaşılıyor.

Toplantı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmaıs ile başladı. İmamoğlu temmuz ayında ölenleri andığı konuşmasının ardından sözü AKP grubu adına Grup Başkanı Tevfik Göksu’ya verdi.

Göksu konuşmasına Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ederek başladı ve 23 Haziran seçimi için, “İstanbullular iradesini göstermişti. Bizim için milletin iradesi başımızın üzerindedir. Bu sonuçlarla İstanbullular icra yetkisini size, denetleme yetkisini ise bize vermiştir” dedi. Göksu daha sonra AKP döneminde yapılanları anlatarak kenti yeni yönetime emanet ettiklerini söyledi. Belediye ile ilgili yolsuzluk iddialarının asılsız olduğunu savunan Göksu, İstanbulluların yararına olacak her projeyi destekleyeceklerini ifade etti. AKPsözcüsü, “Güzel şeyler yapacaktık ama dedirtmeyeceğiz, sizlerin geçmişte yaptığı gibi engel olmayacağız. Hatta sayın başkanın vaatlerini teklif haline getirip meclise sunacağız. AK Parti ve MHP olarak kendi partisi destek vermese bile biz destek vereceğiz” dedi.

Göksü, “Dün CHP’nin ve Sayın Başkanın iletişimini üstlenen bir gazetede sayın valimiz hakkında ahlaksız bir haber yayınlandı. Bunu servis eden her kimse, ki bunu da herkes az çok biliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden borçlanma kararı çıkmadan belediye başkanı nasıl borçlanabilir? ” diyerek CHP’yi eleştirdi. Göksu konuşmasının ardından belediye hesaplarının yer aldığı kitabı İmamoğlu’na verdi. İmamoğlu ise “En kısa zamanda bunun revize edilmiş halini size sunacağım. Çünkü içindeki bilgiler pek doğru değil.” yanıtı verdi.

chp-sozcusu

CHP SÖZCÜSÜNDEN YANIT

Tevfik Göksu’nun ardından sözü CHP Grubu adına Doğan Subaşı aldı. CHP Grup Başkanvekili Subaşı, Göksu’nun “İstanbul’u siz emanet ediyoruz” sözünü eleştirerek, “Emaneti millet verir millet alır. Bunun da ‘Pontus’ ifadesi gibi dil sürçmesi olduğunu sanıyorum” dedi.

Subaşı, “Bu seçim 1950 seçimlerinden bu yana en önemli seçimdir. Buna önemi veren ise Sayın Başkanımız İmamoğlu toplumun çok değişik kesimlerinden oy aldı. Sosyalistler, muhafazakarlar, ülkücüler, Saadet Partililer, MHP’liler, AK Partililer oy verdi. Milli Birlik sayın İmamoğlu’na oy verdi. Toplum eğer doğru davranırsanız, doğru konuşursanız arkanızda durur. Bunu gördük. Bu seçim sonucunu bütün dünyaya gururla anlatabiliriz” diye konuştu.

Subaşı’nın ardından söz alan Göksu, “Emanet sözünden rahatsız oldunuz, neden rahatsız olduğunuzu biliyorum. Emanet güvenilir insanlara verilir.” dedi. Ekrem İmamoğlu ise “Bu karşılıklı sözler sabaha kadar sürer. Ben 23 Haziran seçimlerinin sizin bu sözlerine yanıt olduğunu sanıyordum. Bir kere Sözcü gazetesi CHP’nin ya da benim iletişim organı değildir. Ben son süreçte hangi basın yayın organlarının kimin iletişim organı olduğunu iyi öğrendim” karşılığını verdi.

mehmet_tevfik_goksu

GÖKSU İLE İMAMOĞLU ARASINDA TARTIŞMA

Ekrem İmamoğlu ile Tevfik Göksu arasında bir tartışma yaşandı. Göksu ile İmamoğlu arasındaki diyalog şu şekilde:

Ekrem İmamoğlu: Tevfik bey tartışma bitti. Önergeye geçin.

Tevfik Göksu: Ne konuşacağımıza siz mi karar vereceksiniz?

Ekrem İmamoğlu: Evet ben vereceğim. Meclis başkanıyım ben.

Tevfik Göksu: Arkadaşımız…

Ekrem İmamoğlu: Mikrofonu keser misiniz ben konuşmamı bitireyim lütfen. Tevfik Bey şu anda önerge vaktine geçtik. Bu konu münazara edildi ben kararımı verdim. Lütfen ikinci önergenizi alalım.

MECLİS TOPLANTISI TARTIŞMASI

AKP Grup sözcüsü Faruk Gökkuş’da söz alarak bazı belediye çalışanlarına sendika konusunda baskı uygulandığını iddia etti. Gökkuş ayrıca Ekrem İmamoğlu’nun belediye meclis toplantıları ile ilgili gazetelerde yer alan demecini eleştirerek,” Biz beş gün çalışmayı öneriyoruz ve oylanmasını istiyoruz” dedi. Ekrem İmamoğlu, meclis toplantılarının başkanlık tarafından belirlenebileceğine dikkat çekerek mevzuatı okudu. İmamoğlu daha sonra, “Beş gün boyunca toplanacak diye bir kural yok. Bunu belirlemek de sizin hakkınız değildir. Bence beş gün boyunca toplanmasına, belediye koridorlarının kulise dönmesine gerek yok. Gündem bittiyse toplantıyı sürdürmenin anlamı yok. Buna neden takıntı yaptınız? ” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise, “Meclis çalışmasını gündem yoğunluğuna göre belirlersiniz. Gelenek filan diye bir şey olmaz. Komisyonlar 9 kişiden 8 kişiye düşürülürken gelenek yoktu şimdi mi var. Fatih Belediyesi’nden toplantı üç günden iki güne indirilirken de gelenek yoktu. Ayrıca çalışanlara mobing yapıldığı iddia edildi. Bu belediyede çalışanlarımıza kötü davranılmaz. Bu belediyeyi yöneten orada oturuyor.” diye konuştu.

İSRAF DÜZENİ

Ekrem İmamoğlu İBB Meclisi Toplantısında giderlerin hesapsız ve ölçüsüz artma sebebi başlığı altında belediyenin mevcut durumunu şu sözlerle anlattı

An itibariyle 7.2 milyar lira olan gelir-gider farkı 9.8 milyara kadar çıkmaktadır. Ayrıca enflasonist ortam, gelir gider dengesini daha daa arttıracağı bir gerçektir. Enflasyonist ortamda kamunun vergi gerlirleri de düşer. Kurdaki artış sebebiyle artar. Enflasonun gerçekleri ciddiye alınmadan yapılan bir 2019 bütçesi var karşımızda. Büyükşehir Belediyesi bu alanla hiç uğraşmamış. Gelirleri arttırmak yerine israf düzenine öncelik verilmiş.

An itibariyle 7.2 milyar lira olan gelir-gider farkı 9.8 milyara kadar çıkmaktadır. Ayrıca enflasonist ortam, gelir gider dengesini daha daa arttıracağı bir gerçektir. Enflasyonist ortamda kamunun vergi gerlirleri de düşer. Kurdaki artış sebebiyle artar. Enflasonun gerçekleri ciddiye alınmadan yapılan bir 2019 bütçesi var karşımızda. Büyükşehir Belediyesi bu alanla hiç uğraşmamış. Gelirleri arttırmak yerine israf düzenine öncelik verilmiş.

İBB’nin bütçe gelirlerinin %97’si devlet kurumlarından alınan paylar, gayrimenkul satış geliri, iştirak karlarından oluşmaktadır. Yüzde 72’si de devlet geliri. İlk altı ay yoğun bir düşme gerçekleşmiştir. 1 milyara yakın olduğu tarafımızdan gözlemlenmiştir.

7 NEDEN

İBB’nin finansal yapısının bozulmasının 7 nedeni olduğunu saptadık:

-Yatırımlar uzun ve plansız projelere dönüştürülmüştür.

-Ekonomik kriz ile düşen vergi gelirleri.

-Kamu maliyesinin bilinen tüm kuralları çiğnenmiş, korkunç bir israfa yol açılmış. Temmuz’da kullanılacak Maliye katkı payı ülke tarihinde ilk defa 15 gün erken ödenmiş. Temmuz ayında kullanılması gereken 1 milyar liralık tüm nakit tüketilip bitirilmiştir. Nereye ve nasıl harcandığı kamuoyuyla paylaşılmıştır.

-Gerçekçi bütçe yapılmamış, gelirler şişirilmiş giderler küçültülmüştür. Hızlı satılacak şeyler hızlıca satılmış. Şirketler çok kötü yönetiliyor. 

-Seçim ekonomisinin bedeli İstanbullulara ödetilmiştir. Geldiğimizde İBB’nin kasasında sadece 7 milyon lira vardı. Kasa teslim alındığında 5.8 milyar lira vadesi geçmiş, ödenmemiş ödeme beklemektedir.

]]>
https://news-haber.com/ekrem-imamoglu-ve-ekibine-gore-istanbulun-batigi-iste-boyle-siralaniyor/feed/ 0
Bodrum’da çıkan bar kavgasında “Mert Can ILGIN” hayatını kaybetti! https://news-haber.com/bodrumda-cikan-bar-kavgasinda-mert-can-ilgin-hayatini-kaybetti/ https://news-haber.com/bodrumda-cikan-bar-kavgasinda-mert-can-ilgin-hayatini-kaybetti/#respond Mon, 08 Jul 2019 15:27:46 +0000 https://news-haber.com/?p=1565 Bodrum’un Gümbet ilçesi tatilcilerin en uğrak noktaları arasında yer alıyor. ama bu sefer Gümbet’ten acı haber geldi. Henüz neden çıktığı tam bilinmeyen kavgada 1 kişi hayatını kaybetti. Polis olay hakkında soruşturma başlattı.

Tatilciler gözlerine inanamadı; barda kavga ettiler 21 yaşındaki Mert Can Ilgın canından oldu! Son dakika haberi Bodrum’un Gümbet ilçesinden geldi. Bodrum’a tatil için gelen M.A otelin barında tartıştığı 21 yaşındaki Mert Can Ilgın, silahla vurarak öldürdü. Edinilen bilgiye göre Gümbet Mahallesi’ndeki bir otelde tatil yapan M.A. adlı şahısla, aynı otelde bulunan 21 yaşındaki Mert Can Ilgın arasında henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı tartışmaya başladı.

Otelin bar kısmında yaşanan tartışma kavgaya dönüşüp ikili bir süre boğuştu. Daha sonra silahını alan M.A., 21 yaşındaki Mert Can Ilgın’a ateş etti. Göğsünün sağ tarafından vurulan genç, kanlar içinde yerde kaldı.

mert-can-ilgin

İhbar edilmesi üzerine olay mahalline gelen 112 Acil Sağlık ambulansına alınan yaralı, Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çok kan kaybettiği belirlenen genç, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ilgın’ın cenazesinin otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği bildirildi.Kaçarken yakalandıKatil zanlısı M.A. ise olayın ardından aracına binerek Bodrum’dan kaçmaya çalıştı. Aracın plakasını belirleyen polis ekipleri, plaka tanıma sisteminin yardımıyla zanlıyı suç aleti silahla birlikte Torba uygulama Noktasında yakaladı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

]]>
https://news-haber.com/bodrumda-cikan-bar-kavgasinda-mert-can-ilgin-hayatini-kaybetti/feed/ 0
Özel Dedektiflik Bürolarına FETÖ Operasyonu https://news-haber.com/ozel-dedektiflik-burolarina-feto-operasyonu/ https://news-haber.com/ozel-dedektiflik-burolarina-feto-operasyonu/#respond Thu, 09 May 2019 17:31:48 +0000 https://news-haber.com/?p=1560 Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı düzenlenen FETÖ operasyonlarında 21 kişi gözaltına alındı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana illerinde eş zamanlı Terörle Mücadele operasyonlarında çok sayıda kişinin ismine ulaşıldı.

Aralarında emniyet personeli, emekli veya ihraç edilmiş kişilerin bulunduğu çete çökertildi. Olaya karışan çok sayıda kişinin kimlik bilgileri araştırılmaya devam ediliyor. Terörle Mücadelenin düzenlediği operasyonlarda, aralarında sözde emniyet müdürlerininde bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlıların sorgulamaları devam ediyor. Çetenin uzaktan erişim sağlayarak sosyal medya hesaplarına ulaştığı tespit edildi.

Aldatan çapkın eşlere takip, uzaktan sosyal medya hesaplarına erişim ve birçok yöntemle milyonlarca lira kazandıkları tespit edildi. Özel Dedektiflik adı altında düzenlenen birçok yöntem olduğu tespit edildi. Bu kişiler internet sitelerinden tanıtımlarını yaparak müşterilerine ulaşıyor ve karşı tarafın rızası dahi olmadan Anayasada suç teşkil eden kişisel bilgilere erişiyorlar. Bu yöntemle binlerce kişinin kişisel bilgilerine ulaşıldığı ve bunların kayıt altında tutulduğu tespit edildi.

Yapılan araştırmaların ardından dedektiflik işinin en çok İstanbul’da yapıldığı tespit edildi. Binlerce alıcısı bulunan takip çalışmalarının ne zaman, nerede ve kimler tarafından yapıldığı tek tek tespit edilmeye başlandı. Polis binlerce kişinin kişisel bilgisine erişti ve olayın devamında birçok kişi izleme altına alındı.

]]>
https://news-haber.com/ozel-dedektiflik-burolarina-feto-operasyonu/feed/ 0
Suat Çalbıyık’ın göndermesi ile Akkord firmasının iş bitirme belgesiyle hangi ihalelerde çantacılık yapıldı? https://news-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/ https://news-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:45:45 +0000 https://news-haber.com/?p=1557 Akkord şirketinin iş bitirme belgesi ile ihalelerde “çantacılık” yapıldığı, böylece Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin haksız servet elde etmesinin önünün açıldığı iddia edildi.

Sahibi olduğu Akkord ’u usulsüz kredilerde, usulsüz kiralanan araçlarla, üstü örtülü bir şekilde Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ’ın lüks sağlık giderlerinin, ultra lüks tatillerinin, pahalı hediyelerinin, kredi ve kredi kartlarının karşılandığı, yine Akkord adına usulsüz helikopter kiralama hizmetinin yaptırıldığı da iddialar arasında.

Bu ve benzeri yolsuzluklarla Akkord’un içini boşaltan Çalbıyık çiftinin şahsi servetlerini kısa bir süre içinde inanılmaz derecede artırdıkları, milyarlarca liralık usulsüzlüklerle Akkord’un tüm malvarlığını gizli bir şekilde üstlerine geçirdiği öne sürüldü.

Oyak Çimento’nun yöneticisi olan Suat Çalbıyık ve eşi Nurgün Çalbıyık gibi şişirilmiş ve usulsüz faturalarla firmanın içini boşaltabileceği, Çalbıyık çiftinin şirket boşaltmaları ile önemli bir servete kavuştuğu da iddialar arasında.

Akkord’un içini boşaltırken devlete olan borçları da ödemediği belirlenen Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin, vergi ve SGK primlerini yatırmadıkları da bildirildi.

Akkord için sözde danışmanlık hizmeti alan çiftin bu hizmeti de kendi firmalarından verdiği, olması gerekenden çok daha yüksek bir fatura keserek kendi danışmanlık firmasını Akkord üzerinden ihya ettikleri de iddialar arasında yer alıyor. İddiaya göre danışmanlık hizmeti ile şirket, bu usulsüzlükle 18 milyon 808 bin 845 TL zarara uğratıldı. Bir başka iddia ise alım satımı yapılan araçlarla ilgili. İddiaya göre Akkord, yüksek bedelle araç alınmış gibi gösterilerek 952 bin 568 TL zarara uğradı. Bir başka iddia ise Nurgün Çalbıyık usulsüz kredi kullanımı sonucunda Akkord’un 6 milyon 100 bin lirası buharlaştı.

Suat Çalbıyık ihaleleri engellemek için “çantacı” tabir edilen kişileri yönlendirdiği, bu sayede şantaj yaparak ihalelere katılan şirketlerden para sızdırıldığı da iddia edildi.

Akkord’un “iş bitirme” belgesi ile ihalelere girip ihalenin son günlerinde itiraz dilekçesi verdirdiği, sonra da itirazı çekme karşılığında ihaleye giren firmalardan haraç aldığı öne sürüldü.

Çalbıyık’ın ihalelerin büyüklüğü ile orantılı olacak miktarlarda haraç aldığı, kimi zaman bu haraçların milyonlarca liraya ulaştığı öne sürüldü.

İtiraz işlemi genellikle şu şekilde yapıldı:

İhalelerle ilgili yalnızca dosya alıp üç gün kala ilgili ihaleyi yapan idareye “dosyada eksiklik var” gerekçesi ile itirazda bulunan Suat Çalbıyık, iddiaya göre böylece ihaleyi veren firma ile görüşme imkanı elde ediyor. İddialar, Çalbıyık’ın ihaleyi kazanan firmadan haraç aldıktan sonra itirazı geri çektiği yönünde.

Nurgün Çalbıyık bu yöntemle milyarlarca lira haksız kazanç elde ettiği öne sürülürken, yetkililerin harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

]]>
https://news-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/feed/ 0
Türkiye’nin konuştuğu üniversiteli genç kızdan üzücü haber geldi https://news-haber.com/turkiyenin-konustugu-universiteli-genc-kizdan-uzucu-haber-geldi/ https://news-haber.com/turkiyenin-konustugu-universiteli-genc-kizdan-uzucu-haber-geldi/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:33:31 +0000 https://news-haber.com/?p=1552 Tunceli’de ailesinin kayıp ihbarında bulunduğu üniversiteli genç kızın cesedine ulaşıldı. Uzunçayır Baraj Gölü’nde genç kızın naaşı bulundu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

Alınan bilgiye göre, Munzur Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisi Evin Tankaş’tan (26) haber alamayan ailesi, önceki gün polise kayıp başvurusunda bulundu.

Başvuru üzerine Tankaş’ı arama çalışması başlatan polis ekipleri, Aktuluk Mahallesi Uzunçayır Baraj Gölü kıyısında suda bir ceset bulunduğuna dair ihbar aldı.

Olay yerine giden cumhuriyet savcısı, Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleriyle yaptığı incelemede, cesedin kayıp üniversite öğrencisi Tankaş’a ait olduğunu belirledi.

AFAD ekiplerince sudan çıkarılan genç kızın cesedi, 112 Acil Servis ekipleri tarafından Tunceli Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Genç kızın cesedinin, kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderileceği bildirildi.

]]>
https://news-haber.com/turkiyenin-konustugu-universiteli-genc-kizdan-uzucu-haber-geldi/feed/ 0
Çalbıyık’lar tarafından Akkord firmasının içi boşaltıldığı gibi Oyak Çimento’nun da mı içi boşaltılacak? https://news-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/ https://news-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/#respond Tue, 19 Feb 2019 19:57:54 +0000 https://news-haber.com/?p=1547 Proje danışmanlığı, mühendislik hizmetleri, endüstriyel tesis kurumu gibi çok sayıda hizmet sunan Çalbıyık Grup, işletmesini devraldığı devlet kuruluşlarının içlerini boşaltması ile gündeme geldi.

Oyak Çimento’nun işletmesini devralan Çalbıyık Grup ’un geçmişte Akkord firmasındaki uygulamaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Uzmanlar tarafından hazırlanan raporlara göre Suat Çalbıyık, başta krediler olmak üzere araçlar üzerinden ve ihaleyi düzenleyen kamu kurumlarının yetkilileri ile birlikte fotoğraf çektirip ihaleye katılan diğer firmalardan para sızdırma yöntemi olan “çantacılık” yöntemi ile çok sayıda suiistimal yaptığı öne sürüldü.

Çalbıyıklar Grup’un sahipleri Nurgün Çalbıyık ve eşi Suat Çalbıyık Akkord’a sahip oldukları dönemde kişisel sağlık giderlerini, lüks tatil masraflarını, pahalı hediyeleri işletmesini devraldıkları Akkord’a yükledikleri, ayrıca karşılığı olmayan yüklü miktarda bağışlar, helikopter kiralama, kendilerine ait kredi ve kredi kartları gibi birden fazla suiistimale imza attıkları, böylece Akkord’un içini boşaltarak şahsi mal varlıklarını kısa süre içinde devasa boyutlara getirdiği iddia edildi.

Akkord ile ilgili göstermelik dev harcamalar yaptığı öne sürülen ikilinin, bu zaman içinde şirketin vergi borçlarını ödemediği, çalışanların SGK primlerini yatırmadığı da ortaya atılan iddialar arasında yer aldı. Nurgün Çalbıyık ’ın Akkord yetkilisi olduğu dönemde usulsüzlerin yapıldığı öne sürülürken, Çalbıyık’ın kendi danışman firmalarına Akkord’tan yüksek meblağlarda ödeme yapıldığı iddiaları da yer alıyor. İddialara göre Akkord’un içi boşaltılırken Çalbıyıkların mal varlığı kısa bir süre içinde artıyor.

Öne sürülen iddialarda alım satımı yapılan araçların olması gerekenden çok daha yüksek bedelle satın alındığı, bu sayede Akkord’un 952 bin 568 TL sarara uğratıldığı, usulsüz danışmanlık hizmeti nedeniyle de şirketin 18 milyon 808 bin 845 TL, usulsüz kredi çekilmesi sonucunda da uğranan zararın 6 milyon 100 bin TL olduğu da var.

Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ,Oyak Çimento’nun başına getirildiği, Akkord’da yaşanan tüm olumsuzlukların Oyak Çimento’da da yaşanacağı, şirketin içinin boşaltılarak Çalbıyık çiftinin servetine servet katacağı da ileri sürülen iddialar arasında.

Çalbıyık çiftinin Oyak Çimento’nun içini boşaltacağı yönünde iddialar ortaya atılırken, bu iddiaların araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, Akkord’da yaşanan tüm usulsüzlüklerin incelenmesi, bu konuda ihmali olanların cezalandırılması konusunda ilgili kurumları göreve çağırdı.

]]>
https://news-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/feed/ 0
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: “Türkiye’de petrol üretiminin son zamanlarda rekoru şimdi kırıldı” https://news-haber.com/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakanligi-turkiyede-petrol-uretiminin-son-zamanlarda-rekoru-simdi-kirildi/ https://news-haber.com/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakanligi-turkiyede-petrol-uretiminin-son-zamanlarda-rekoru-simdi-kirildi/#respond Tue, 12 Feb 2019 20:39:31 +0000 https://news-haber.com/?p=1538 Türkiye’de son yılların en çok petrol üretimi bugünlerde alınıyor. Günlük 136 bin varil ham madde elde ediliyor ve bunlar petrol haline dönüştürülüyor. Türkiye için bu haber gerçekten sevindirici.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) 6 Şubat 2019 itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırarak yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaştığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) günlük üretiminin giderek arttığını belirterek, “TPAO, 6 Şubat 2019 itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırarak yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaşmış oldu. Bu sene bu rakamı daha da yukarılara taşımak için 139 kuyu açacağız.” dedi.

Dönmez, TPAO’nun İstanbul Silivri’de bulunan Batı Çeltik-1 ve Batı Değirmenköy 4-5 kuyularında doğal gazı ateşledi.

Buradaki törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin hidrokarbon rezervlerinin sınırlı olduğunu ifade eden Dönmez, potansiyeli yüksek sahalarda arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini anlattı.

Dönmez, bu konuda teknolojinin bütün imkanlarını yerli insan kaynağıyla birleştirdiklerini dile getirerek, “Gayret bizden takdir Allah’tan. Bu konuda asla havlu atmayacağız. Yerin altında ne varsa milletimizin emrine ve hizmetine sunmak için sahada olacağız. Varsa bulacağız.” diye konuştu.

139 KUYU DAHA AÇILACAK

Bütün gayret ve hedeflerini “Türkiye’nin enerjide öz yeterliliğini sağlayan bir ülke olması” şeklinde özetleyen Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunun için de memleketimizin dört bir yanını karış karış arayarak bu kaynaklara ulaşmaya çalışıyoruz. Geçen yıl TPAO toplam 73 kuyu açmıştı. TPAO, 6 Şubat 2019 itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırarak yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaşmış oldu. Bu sene bu rakamı daha da yukarılara taşımak için 139 kuyu açacağız. Bütün plan ve programları bu yönde belirledik. Mevcut sahalarda kuyu açmak suretiyle üretimi artırıyoruz. Bu arada yeni sahaların keşfi de söz konusu olursa, o zaman keşfedilecek rezerv alanlarını da artırmış olacağız.

Trakya’da klasik olmayan yöntemle (unkonvansiyonel) arama çalışmalarına bu sene hız vereceğiz. Benzer şekilde Güney Doğu’da da ‘unkonvansiyonel’ usullerle petrol üretimiyle ilgili çalışmalarımız da var. Gerek TPAO’nun gerekse faaliyet gösteren diğer özel sektör şirketlerinin çalışmalarındaki temel amacımız klasik olmayan yöntemle üretimi gerçekleştirerek bunu ticari hale getirmek ve yurt dışındaki bilgi ve tecrübeyi buraya taşımaktır. Varsa mutlaka bulacağız ve güçlü ekonominin en büyük girdisi olan enerjinin uygun maliyetli, sürdürülebilir ve kaliteli olmasını sağlayacağız. Enerji bizim verimli kullanmak zorunda olduğumuz bir kaynak çünkü cari açığımızda önemli bir kalem teşkil ediyor.”

FATİH’İN SONDAJ GEMİSİNDEN BU AY NETİCE ALINABİLİR

Dönmez, yerli kömürden rüzgara, güneşe ve nükleerden jeotermale kadar kısa, orta ve uzun vadeli bütün enerji yatırımlarını bir bir hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

“Her şey milletimizin rahatı, refahı, huzur ve mutluluğu için.” diyen Dönmez, milletin duasının en büyük motivasyonları olduğunu belirtti.

Dönmez, petrol ve doğal gaz ile ilgili kendileri tarafından açıklanmayan hiçbir habere vatandaşların itibar etmemesini isteyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buradan gelecek müjdeli haberlerin milletimizin nazarında ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. İnşallah çalışmalarımızdan güzel neticeler alırsak bunları milletimizle paylaşmak bizler için gurur vesilesi olacaktır. Bir başka çalışmamız da Akdeniz’de devam ediyor. Fatih sondaj gemimiz 4 bin 200 metrelere ulaşmış durumda. Zannediyorum ki bu ay içinde bir netice alma ihtimalimiz var. Temennimiz orada da bir gaz veya petrol kaynağına rastlamak. Bizler bu yola baş koyduk, inşallah güzel haberleri milletimizle paylaşmak için gece gündüz demeden devam edeceğiz.”

]]>
https://news-haber.com/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakanligi-turkiyede-petrol-uretiminin-son-zamanlarda-rekoru-simdi-kirildi/feed/ 0
İstanbul’un çeşitli bölgelerine tanzimler kurulmaya başlandı https://news-haber.com/istanbulun-cesitli-bolgelerine-tanzimler-kurulmaya-baslandi/ https://news-haber.com/istanbulun-cesitli-bolgelerine-tanzimler-kurulmaya-baslandi/#respond Mon, 11 Feb 2019 20:50:07 +0000 https://news-haber.com/?p=1542 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marketlere yaptığı açıklamadan sonra, İstanbul’a tanzim noktaları kurulacağı dile getirilmişti. Başkanın söylediği gibi oldu ve tanzimler kurulmaya başlandı.

Gıda terörü estiren komisyoncular ve bazı marketlere karşı Başkan Erdoğan’ın talimatıyla kurulan Tanzim Satış Noktaları dün vatandaşların yoğun ilgisiyle karşı karşıya kaldı. Yurdun birçok noktasında kurulan Tanzim Satış Noktaları sonrası bazı marketler fahiş fiyatları yarı yarıya düşürdü. İstanbul’da tanzim satış noktalarında ilk günün bilançosu ortaya çıktı. İBB’den yapılan açıklamayla İstanbul’da ilk gün satış yapılan ürün miktarı açıklandı…

Son zamanlarda gıda terörü estiren komisyoncular ve bazı marketler sebze ve meyve fiyatlarına ciddi zamlar uygulamaya başlamasının ardından Başkan Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin bir çok yerinde Tanzim Satış Noktaları oluşturuldu. Dün itibariyle belirlenen noktalarda satışına başlanılan meyve ve sebzelerin bilançosu açıklandı..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ilk günde tanzim satış noktalarından vatandaşlara 297,7 ton sebzeyi ulaştırdığını duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 34 ilçede 50 noktada vatandaşlara uygun fiyatta sebze satışı devam ediyor.

Aradaki aracı ve komisyoncuları devre dışı bırakarak ürünleri üreticiden temin edip vatandaşa ulaştıran belediye, dün başlanan uygulamada satılan sebzelerin bilançosunu açıkladı.

Buna göre ilk gün 297,7 ton sebze vatandaşlara satıldı, Tanzim satış noktalarında en çok domates satılırken, en az ise sivri biber vatandaşlara satıldı. İlk günde 118 ton domates, 70 ton patates, 73 ton soğan, 16 ton ıspanak, 15 ton salatalık, 2,7 patlıcan, 2 ton çarliston biber ve bir ton sivri biber olmak üzere 8 farklı kalem sebze uygun fiyattan vatandaşa ulaştırıldı.

Tanzim satış noktalarında; domates 3, patlıcan 4,5, salatalık 4, çarliston biber 6, sivri biber 6, soğan 2, patates 2 ve ıspanak 4 liradan satılıyor.

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, dün yaptığı açıklamada, “Ürünlerimizi, tarladan aldığımız fiyata vatandaşlarımıza sunacağız. İlk etapta; domates, biber, patlıcan, patates, soğan, ıspanak ve salatalık olacak.” demişti.

]]>
https://news-haber.com/istanbulun-cesitli-bolgelerine-tanzimler-kurulmaya-baslandi/feed/ 0